Karakalem Yap


Karakalem Nedir?

Kurşun, kömür, grafit vb. malzemeler kullanılarak üretilmiş çizim araçları (kalem vs.) kullanarak resim çizme tekniğine karakalem çizim denir.

Karakalem Atatürk resmi

Karakalem resim çizimlerine nereden başlamak gerekir?

Karakalem resim yapmak isteyen bir kişi öncelikle basit geometrik şekillerle başlamalı. Çünkü bu işin altyapısında, geometrik şekiller var. Ve bir figürü bile çizmeye kalktığımızda onun küplerden, konilerden silindirlerden oluştuğunu unutmamamız gerekiyor. Bu nedenle önce karakalem çalışmalarında belki daha basit kompozisyonlarla oluşturulmuş geometrik şekillerle başlayıp, onların çizgileri, çizgi değerleri, tonlamaları, kompozisyonu nasıl oluşturulacağına karar verilip, ondan sonra varılacak nokta daha temel problemler olmalı. Asıl olan şey belli bir kadrajın içinde, belli bir anlayışta, kenarlara çok fazla dayanmadan, bir alanı belli bir şekilde kullanarak bunun organize edilmesi. Yeni başlayan bir kişi, öncelikle geometrik şekiller yaparken, bunları organize ettikten sonra belki tonlamaya da geçebilir. Örneğin, çizgi değerleri ile oluşturulacak bir daire, bir küp, veya bir üçgen, tonlanarak, bunlara belli çizgi değerleri verilerek, bunların yapısını anlamaya yönelik araştırmalar yapılabilir. Daha sonra bunlara tonlama ile hacim katılabilir. Önce çizgi değeri, sonra bunların üzerine konulan tonla, yüzeyler belirlenir ve yavaş yavaş anlatmak istediğimiz obje bu gölgelendirmeler ile hacimlendirilir.

elle çizilmiş karakalem resim çalışması kara kalem kız resim

Karakalem portrelere nasıl gölge verilir?

Karakalem porte yaparken gölgelendirme, ışığın en fazla alındığı yerden ışığın en az alındığı yere doğru bir koyulaşma olarak tanımlanaiblir. Koyu planın içerisinde yer alan bir göz, daha koyu olacakken, ışığın fazla olduğu alanda yer alan bir göz, daha silik değerlerle ifade edilmelidir. Aynı şekilde, gözlerle burnun bitim hizasında yer alan bir kulak, solda ışığın az geldlği plan içerisinde daha koyu ifade edilirken, yine ters tarafta daha açık değerlerde tonlanabilir. Önce çizgi değerleri ile oluşturulan bir portrede, yavaş yavaş tonları, yüzeyleri, burnun yanını, burnun önünü ifade ederek bunu güçlendirerek hacimlendirmek mümkün.

Devamı: Karakalem Malzemeleri

Karakalem çalışmalarında kullanılan malzemelerle ilgili bilgiyi içeren diğer yazımızı okuyabilirsiniz.